Ergonomie v kanceláři

Ergonomie v kanceláři
Martina Smékalová - 2. 9. 2019 , sekce: Inspirace pro kancelář

Jak správně sedět v kanceláři, aby nás ani po dlouhém dni nic nebolelo.

Už jste slyšeli o karpálním tunelu, nebo o syndromu RSI? Je to postupné porušování a poškození svalů, ramenních šlach a nervů jako důsledek opakovaného namáhání. Dnes bych Vám ráda prozradila, jak mu díky ergonomickým pomůckám předcházet.

Už se Vám někdy stalo, že Vás po dni stráveném v kanceláři bolelo za krkem, ramena nebo záda? Možná jste se jenom špatně vyspali, ale mnozí z nás sedí za stolem více než 7 hodin denně a podobné problémy je mohou trápit pravidelně. Je důležité si uvědomit, že prostředí, ve kterém se pohybujeme má velký dopad na naše zdraví. Proto Vám chci poradit, jak správně vybavit a uspořádat kancelář, abyste předešli muskuloskeletálním problémům, které vznikají ze špatného držení těla. 

 

SPRÁVNÉ SEZENÍ

Nezlobte se, že se ptám, ale víte vůbec jak máte správně sedět? Sezení totiž není člověku vůbec přirozená poloha. Víte třeba, že dlouhodobé sezení omezuje svalovou činnost, která je nezbytná pro podporu pohybu lymfatického systému, který je závislý na svalových stazích nohou?

 

Schválně si zkuste uvědomit, jak zrovna teď sedíte.

Správně byste měli sedět na Vaší židli vzadu na celých sedacích kostech.

Častou chybou také bývá sezení na přední části židle, nebo jenom na krajíčku. Správně by jste měli mít zadek napasovaný co nejvíce vzadu to půjde.

Vaše pánev by měla být lehce vykloněná směrem vpřed.

Nohy by měli být mírně rozkročeny na šířku pánve.

A chodidla by měla být buď lehce pod koleny, nebo před nimi.

Také je důležité, aby sedadlo vaší židle umožňovalo sezení, kdy je kyčelní kloub v pravém úhlu s kolenem.

 Začneme tedy od podlahy, jestliže celou pracovní dobu sedíte za stolem měli byste začít výběrem správné židle, která Vám pomůže snížit zátěž zádových svalů a únavu při práci za počítačem. Správná ergonomická židle by měla mít podporu zad, výškově nastavitelné opěrky rukou a podhlavník a v neposlední řadě by měla v sobě měla mít integrovaný synchronní mechanismus pro správné nastavení sklonu opěráku.

Na obrázku si můžete povšimnout, jak takové správné sezení vypadá.

Je mi jasné že jedním z parametrů pří výběru nové židle bude také její cena, ale investice do kvalitního sezení se Vám jistě vyplatí a vrátí Vám ji především vaše zdraví.

Levnější židle se od těch dražších liší většinou použitými materiály, a to především ve vnitřních částech, které zákazník nevidí. Běžně se šetří na výplni podsedáků a opěradel a to tak, že se často používá molitanová drť, která velmi brzy ztrácí své vlastnosti a tvar. Vy ale potřebujete kvalitní posezení, které svoji kvalitu jen tak neztratí. Při výrobě dražších židlí bývají zpravidla používány kvalitnější materiály jako je za studena lisovaná pěna. 

 

OPĚRKA ZAD 

Ke správnému sezení Vám může také dopomoci bederní opěrka zad. Ta zajišťuje podepření páteře pro správné a pohodlné sezení na jakékoliv židli či křeslu. Snižuje napětí svalů a tím pomáhá předcházet problémům s páteří a nepříjemným bolestem zad. 

 

PODPĚRKA NOHOU

Také je vhodné mít podpěrku nohou. Podnožky jsou konstruovány tak, aby jejich uživatel mohl při sezení zaujmout optimální pracovní pozici nohou a chodidel. Díky opěrkám nohou snížíte napětí a únavu nohou zad, i krční páteře. Pomáhají zlepšovat oběh krve v dolních končetinách a také přispívají ke snižování otoků nohou.

 

SPRÁVNÉ UMÍSTĚNÍ MONITORU

Jestli tedy správně sedíte, můžeme se teď podívat na Vaši pracovní plochu, předpokládám, že spousta z Vás pracuje na počítači a další kámen úrazu bývá mnohdy špatně umístěný monitor. Ten by měl být umístěn přesně ve výšce očí, tak abychom nemuseli na práci shlížet a hrbit se u ní.

Nepřirozená pozice těla totiž zvyšuje namáhání krční páteře, způsobuje bolest šíje, zad a také nadměrnou únavu.

Podstavce pod monitor umožňují nastavit si monitor nebo obrazovku do vhodné výšky a pomáhají předcházet bolesti a tuhnutí krku.

 

ERGONOMICKÁ MYŠ

Možná jste už viděli zvláštní podivně tvarovanou takzvanou vertikální myš. Tuto myš činí výjimečnou především její tvar, do dlaně padne jako ulitá, úchop je přirozený a pohodlný, navíc uživatele "donutí" držet zápěstí vertikálně a pomůže Vám tak předejít problémům souvisejícím s karpálním tunelem. Když přijde na věc zacílení kurzoru, možná to napoprvé nepůjde tak snadno, ale jde pouze o věc zvyku a přizpůsobení se nové poloze zápěstí. Nemusíte se bát, že to po pár pokusech neovládnete.

 

PODLOŽKA POD MYŠ A ZÁPĚSTÍ

Jestliže pracujete celý den na počítači a máte myš takříkajíc přirostlou k ruce, můžou Vás po celém pracovním dni brnět prsty, nebo můžete cítit zatuhlost v ramenou a zápěstí.

Jako prevenci, před podobnými nepříjemnými pocity Vám doporučuji pořídit si podložku pod myš a zápěstí.

Používání podložek pod zápěstí slouží také jako prevence onemocnění syndromu karpálního tunelu.

 

 

Extrémně důležitý je také pohyb a odpočinek.

Můžete-li udělejte si každou hodinu krátkou přestávku. Stačí vstát, udělat pár kroků po místnosti a protáhnout si svaly. Vyzkoušejte to a uvidíte, že Vaše soustředění a chuť do práce budou podstatně lepší.

Bohužel bez dodržování ergonomických pravidel značně riskujete své zdraví. Špatný způsob sezení totiž může vést k:

  • ochabnutí zádových svalů
  • zvýšenému napětí a zatížení krčního svalstva a ramenních svalů
  • zatížení meziobratlových plotének
  • špatnému prokrvování dolních končetin
  • negativnímu ovlivnění funkce zažívacích orgánů
  • znemožnění hlubokého dýchání (dýchání do břicha, namísto do hrudi)
  • vzniku únavy, bolesti a mnohdy i chronických problémů

Problémy, které vznikají v důsledku sedavého zaměstnáni se zřídkakdy projeví okamžitě. Většinou se objeví až za několik let a často jsou tak závažné, že člověka uvedou do pracovní neschopnosti a dokonce můžou zanechat i trvalé následky. 

 

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

96 % zákazníků doporučuje náš obchod

Rychle vybaveni, dobra komunikace

Ověřený zákazník, 25. 09. 2021

Výhody e-shopu:

  • Rychlost doručení
Ověřený zákazník, 20. 09. 2021

Výhody e-shopu:

  • Cenově výhodné zboží
Ověřený zákazník, 14. 09. 2021

Rychlost dodání

Ověřený zákazník, 13. 09. 2021

Proč nakupovat u nás

Kontaktní místo Office2000.cz

Zde nás najdete - mapa

OFFICE SYSTEM s.r.o.
Vápenice 17
796 01 Prostějov
Kontakt
Novinky a slevy na Váš e-mail:
Porovnat zboží 0