Jak by měla vypadat kancelář roku 2016?

Jak by měla vypadat kancelář roku 2016?
Redakce - 28. 1. 2016 , sekce: Inspirace pro kancelář

Žijeme ve 21. století a díky moderním technologiím už můžeme v některých oborech pracovat téměř odkudkoli na světě. Řada lidí však tuto možnost nemá a stále tráví poměrně hodně času v kanceláři. Někteří lidé tam prožívají i většinu svého dne. Proto se chceme zeptat inženýra architekta Jana Smékala na několik otázek a tipů, jak si tento kancelářský život můžeme zpříjemnit.

Office2000.cz: Jak by podle Vás měla vypadat kancelář 21. století? Co si neseme z minulosti špatného a co by mohlo být v budoucnu lepší?

Ing. arch. Jan Smékal: Každá architektura, a to ať už jí budeme brát jako vyloženě stavbu, hmotu, nebo prostor, vlastně začíná u myšlenky. Myšlenka tvoří všechno kolem nás. Takže bychom se měli ptát, jestli způsob života, jakým žijeme, je ten správný, a zda-li jdeme tím správným směrem. Ale je bezpochyby pravda, že architekt je tím, kdo by měl určovat, nebo alespoň ukazovat správný směr, co se týče prostoru a hmoty, jež vytváří každodenní život. Architekt by měl reflektovat naše požadavky a potřeby, a pozitivně tím ovlivňovat kvalitu života nebo vlastně i náladu.

Jak by měla vypadat moderní kancelář? 

Jak by měla vypadat moderní kancelář?

Někteří lidé přirovnávají architekturu k hudbě - kompozice, rytmus, souhra všech melodií a celkový dojem z díla. Hudba a architektura toho má spousty stejného a já s tím naprosto souhlasím. Jen musím podotknout, že tu hnusnou kancelářskou budovu nejde stopnout nebo vyměnit za Bowieho.

A teď už k těm kancelářím. Myslím, že ve dvacátém století nevznikaly špatné kancelářské prostory. Naopak mnohdy byly mnohem kvalitnější, hodnotnější a propracovanější než dnes. Když si například vezmeme funkcionalismus.

Z mého pohledu se pořád jen k dokonalosti vzdáleně přibližujeme a tříbíme dnešní pohled na architekturu. V tom se neustále odráží celkové postavení společnosti a její samotné hledání.

Určitě se musíme zabývat technologiemi, i když já osobně jsem spíše skeptikem a nejradši vezmu do ruky pero a jdu kreslit na karton. Ale právě technologie umožňují posouvat anebo alespoň nahlížet na kanceláře 21. století jinak. Je možné, že kancelář jako přesně definovatelný typologický termín naprosto zmizí. Vždyť je naprosto úžasné mít možnost sbalit si noťas a odjet na Bali a pracovat tam třeba půl roku, ráno vést videokonference a odpoledne si sjet vlnu na serfu.

Práce mimo kancelář 

 

Jde dnes dělat kancelářskou práci mimo kancelář?

Ale ano, všichni nemají odvahu udělat to rozhodnutí, a proto je neméně důležité zabývat se kancelářemi v tom slova smyslu, jak je to myšleno. Myslím, že často opomíjeným faktorem je světlo, světlo v prostoru. Dále nesmíme zapomínat na odpočinek. Samotná a velmi důležitá kapitola je ergonomie a jistý druh soukromí, možná lépe řečeno pohodlí. Ale to se dostáváme zase do dalšího rozměru chápání tohoto tématu, člověka jako jedinečné samostatné jednotky - ale nejsem si zcela jist, jestli by se tohle šéfům líbilo.

Office2000.cz: To jsou krásná slova a krásné ideály. Jak ale konkrétně pomoci těm, co musí trávit v kanceláři celý den? Mohou oni sami svůj prostor nějak vylepšit? Máte nějaké tipy, nějaké drobnosti, co mohou udělat velký skok ve zlepšení pracovního prostoru?

Ing. arch. Jan Smékal: Jak jsem říkal, základem je světlo ať už umělé nebo přirozené. Dobré umístění okna vzhledem k tomu, zda-li je člověk levák nebo pravák, velký přehledný stůl a kvalitní ergonomie, zejména co se týče křesla, stolu a pc komponentů. Tam bych rozhodně nešetřil. Doporučoval bych spíše klidné barvy pro soustředění, ale myslím, že by to také mělo vycházet z člověka, který tam bude pracovat. Někomu může sedět toreádorská červená a někdo dá přednost sněhově bílé. Tohle všechno se bezprostředně vztahuje k pracovnímu místu. Nesmíme však zapomínat na odreagování. Dneska už se na to myslí, a tak je většinou součástí pracovního prostředí také koutek, kde si dáte kávu, lehnete si do hamaky, nebo si zahrajete s kolegou ping pong.

Ing. arch. Jan Smékal

Ing. arch. Jan Smékal

Office2000.cz: A mohu být na závěr trochu osobní. Můžete čtenářům popsat, jak vypadá vaše vlastní kancelář? Splňuje zmíněná kritéria 21. století?

Ing. arch. Jan Smékal: Výborná otázka. (smích) Má kancelář? Mnohdy jako stůl v nejbližších kavárnách, kupé ve vlakové soupravě, polystyrenový panel na stavbě a nebo jídelní stůl u mě na bytě. I když upřímně, ten mám rád ze všeho nejméně. Všechno se to odvíjí z mé profese architekta a mé povahy být rád s lidmi. Tohle je realita, ale snem je mít ateliér s výhledem do lesa, trámový strop, betonovou stěrku na zemi, stůl ze 30. let na něm lampičku z 70. let a to je to, co je důležité. Abychom si uvědomili cenu našeho času, a to i času v práci, a dávali pracovnímu prostředí duši a hodnotu, kde se budeme cítit přirozeně a krásně.

Office2000.cz: Děkuji za rozhovor.

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

96 % zákazníků doporučuje náš obchod

Rychle vybaveni, dobra komunikace

Ověřený zákazník, 25. 09. 2021

Výhody e-shopu:

  • Rychlost doručení
Ověřený zákazník, 20. 09. 2021

Výhody e-shopu:

  • Cenově výhodné zboží
Ověřený zákazník, 14. 09. 2021

Rychlost dodání

Ověřený zákazník, 13. 09. 2021

Proč nakupovat u nás

Kontaktní místo Office2000.cz

Zde nás najdete - mapa

OFFICE SYSTEM s.r.o.
Vápenice 17
796 01 Prostějov
Kontakt
Novinky a slevy na Váš e-mail:
Porovnat zboží 0