Jak zálohovat data a hesla

Jak zálohovat data a hesla
Pavlína Dočkalová - 25. 11. 2016 , sekce: Praktické tipy a návody

2. prosince proběhne už pošestnácté Světový den počítačové gramotnosti, který se začal slavit z iniciativy OSN. Má nám připomínat moderní technologie – jejich význam pro lidstvo, ale i nebezpečí, které plyne z jejich používání. Dnes se zaměříme na stinnou stránku mince a povíme si, jak předejít ztrátě dat a hesel.

Na začátku byste si měli ujasnit, jaká data chcete zálohovat. Jedná se o obchodní čísla, personální údaje, důvěrné informace klientů či třeba fotografie? V těchto případech je bezpečná archivace nutností. Nikdy nevíte, jestli třeba váš počítač nenakazí ničivý vir nebo „nevyhoří“ jinak.

Kam zálohovat data

K záloze dat můžete zaprvé využít firemního sdíleného úložiště na serveru. Jedná se o „krabičku“ u vás v kanceláři s velkým úložným prostorem, k němuž jsou připojeny počítače v síti. Každý v kanceláři tak může vidět tytéž soubory, ukládat je a pracovat s nimi. Dokumenty vytvořené v počítači jednoduše přetáhnete na sdílený server a je to. Některé složky nebo části serveru lze zabezpečit heslem, aby k nim měl přístup např. jen management.

Dalším řešením je externí hardware – disky, flashky, CD/DVD. Výhodou je, že v dnešní době jsou již cenově dostupné disky o velikosti až několika terabyte. Všechny tyto přenosné nosiče jsou praktické a data na ně snadno zkopírujete. Kdykoli je budete potřebovat, vytáhnete je ze šuplíku a máte k nim okamžitý přístup. Rizikem může být nenadálá situace, kdy přijdete o data ve svém počítači a externí zálohu máte 450 km daleko.

Třetím typem zálohy je cloudové úložiště, čili virtuální prostor na vzdáleném serveru. Dneska je to poměrně bezpečná a snadná cesta k vašim datům odkudkoli. Stačí být připojený na internetu – přes počítač, tablet či mobil – data máte vždy po ruce. Mezi známé cloudové úložiště patří DropBox, Google Drive či Microsoft Drive. Jejich uživatel má základní velikost prostoru, která často zcela dostačuje, zdarma. Větší objem pak může přikoupit.

Nežijte ve strachu ze ztráty důležitých souborů

Jak zálohovat data

Data se na vybrané úložiště zálohují prostřednictvím zkopírování. Jde-li o velké soubory, je vhodné je před uložením zkomprimovat pomocí běžné aplikace, jako je WinZip či WinRar. Vytvoří se datově úspornější soubory, které můžete kdykoli znovu rozbalit do normální velikosti. Aby pro vás byla záloha co možná nejjednodušší proces, využívejte programy pro automatickou synchronizaci (zálohu). Nemusíte pak pořád zkoumat, zda už je tento nebo tamten soubor zazálohován od minula, nebo ještě ne. Program sám zjistí, které soubory jsou nové a zálohuje je na předem určené místo třeba jedenkrát denně. Vše si jednou nastavíte a nemusíte se dál starat. I tyto aplikace dovedou většinou data při záloze komprimovat a jsou ke stažení zdarma.

Jak spravovat svá hesla

PIN ke kartě, heslo k internetovému bankovnictví, heslo do e-mailu, heslo na Facebook, heslo do adminu správy webu – to je jen zlomek každodenních přístupů. Tři zásady správně zvoleného hesla jsou zřejmé: heslo musí být silné a pravidelně obměňované, aby ho nikdo neuhodl; totéž heslo by nemělo být použito pro dvě služby. Kdo si to má ale všechno pamatovat? Určitě se vám někdy stalo, že jste měli totální “blackout”. Existují nějaké berličky, které budou naše hesla střežit a napoví nám, když si nebudeme jisti? Běžný uživatel internetu zná jistě možnost uložení hesel prohlížečem. V okamžiku, kdy se máte někam přihlásit, vyplní za vás nejen heslo, ale i přihlašovací jméno. Je to bezpečné? Do jisté míry ano. Ještě sofistikovanější jsou však správce hesel jako samotné programy. Dnes jich na trhu najdete celou řadu a ke stažení jsou zdarma. Za všechny můžeme jmenovat třeba KeePass a LastPass. Všechny využívají šifrované algoritmy, některé vám hesla i samy vygenerují, aby byla co nejbezpečnější, a následně uloží. Vám pak stačí vědět pouze jedno hlavní heslo, kterým program spustíte a on si pak už jen tiše běží na pozadí a přihlašuje vás, kam potřebujete.

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

97 % zákazníků doporučuje náš obchod

Opravdu důkladně zabalený a vycpaný balík proti poškození zásilky. Spokojenost a doporučuji!

Ověřený zákazník, před 3 dny

Objednal jsem zde již podruhé a jsem spokojený, zboží dorazilo pečlivě zabalené

Ověřený zákazník, 27. 04. 2021

V současných podmínkách nejlepší nakupování.

Ověřený zákazník, 01. 04. 2021

Vše v pořádku, doporučuji. Oknodílna.cz

Ověřený zákazník, 26. 03. 2021

Proč nakupovat u nás

  • Ověřené produkty od renomovaných značek
  • Výhodné ceny na ekologický sortiment
  • Doprava ZDARMA při nákupu nad 1 200 Kč (bez DPH)
  • Při objednávce do 12:00 expedujeme ještě ten den
  • Držitel certifikátu Asekol
  • Magazín inspirací a tipů pro zelenou kancelář

Kontaktní místo Office2000.cz

Zde nás najdete - mapa

OFFICE SYSTEM s.r.o.
Vápenice 17
796 01 Prostějov
Kontakt
Novinky a slevy na Váš e-mail:
Porovnat zboží 0