Co brání posvěcení zkrácených úvazků?

Co brání posvěcení zkrácených úvazků?
Pavlína Dočkalová - 24. 2. 2017 , sekce: Inspirace pro kancelář

Zkrácený pracovní úvazek či flexibilní pracovní doba se u nás stále řadí jen k tzv. benefitům, na něž může většina lidí zapomenout. I když by to daný typ zaměstnání v pohodě umožnil, u zaměstnavatelů i státu to drhne. V porovnání s jinými zeměmi EU jsme ostudy. Kde je zakopán pes?

Jsme na tom opravdu zle?

Jen pro představu, podíl osob se zkrácenou pracovní dobou je v průměru v zemích EU zhruba pětinový. Osobně ale průměrům neholduji. Podívejme se na konkrétní čísla. Západní a severské země dosahují nejlepšího skóre. Absolutní prvenství má Holandsko – polovina obyvatel pracuje na zkrácený úvazek. V závěsu, i když s velkou rezervou, jsou Rakušané (26,9 %), Němci (26,5 %), Spojené království (25,3 %), Dánsko a Švédsko se shodnými 24,6 %. Teď možná tipujete, jak je na tom Česká republika. Vzhledem k výmluvnému úvodu asi tušíte, že nic moc. Česko má s 5,5 % třetí nejmenší počet osob se zkráceným úvazkem. Hůř na tom je jen Slovensko (5,1 %) a Bulharsko (2,5 %). Data přinesl Statistický úřad EU (Eurostat) v roce 2014 a týkají se produktivního obyvatelstva ve věku 15-64 let.

Je zkrácený úvazek výhoda?

Každá mince má dvě strany. Pro ekonomicky vyspělé země, kde se odpracuje týdně méně hodin než v ostatních státech, je charakteristický nejdelší ekonomicky aktivní život. Rozdíl mezi Nizozemím a Českem je téměř 5 let. Co byste si vybrali vy? Méně hodin v práci za cenu více pracovních let nebo jste spokojeni se stávajícím systémem?

Lidé, kteří pracují v zahraničí na zkrácené úvazky, zmiňují větší chuť do práce, větší odpočatost, výkonnost a menší nemocnost. Proto jsou schopni pracovat v životě déle. Není pravda, jak se v uplynulých měsících psalo, že Švédsko zavedlo šestihodinovou pracovní dobu. Švédské organizace napříč odvětvími to v posledních dvou letech dobrovolně testují. Některé instituce ji zkrátily při ponechání stejné mzdy. Vycházely z předpokladu, že stejný objem práce zaměstnanci stihnou i za kratší čas. Léčebné sanatorium Svartedalen ale nebylo šťastně zvolený případ. Po dvou letech se vrací k původní délce. Zkrátka se jim to nevyplatilo, museli přijmout více ošetřovatelů. Na druhou stranu firmy z oblasti IT, průmyslu nebo administrativy jsou zdárným příkladem, že šestihodinovka může s klidem nahradit původní pracovní dobu při zachování stejné produktivity.

Vyplatí se krátit i u nás?

U nás, na rozdíl od ekonomicky vyspělých zemí, se zkrácený úvazek nevyplatí spíš jeho potenciálním zájemcům. Máme jedny z nejnižších mezd a ještě bychom je museli krátit? Je jasné, že se hodí jen někomu a někdy.

Převážně to jsou rodiče, hlavně ženy, na rodičovské nebo vracející se z rodičovské, zaměstnaní u zavedených společností. Pro firmy je výhodnější udržet si stávajícího vyškoleného a dobře pracujícího zaměstnance než hledat nového. Z téhož důvodu je obvykle k mání i home-office. Tyto organizace pak nabízejí také finančně zajímavou odměnu. Řadí se k nim např. ČSOB, McDonald´s a Letuška.cz.

Další skupinou jsou studenti a lidé před důchodem, kteří jsou schopni a ochotni pokračovat, i když už pak mají nárok na penzi. Firmy za ně nemusí mít adekvátní náhradu, a tak na zkrácený úvazek a slušnou mzdu rády přistoupí.

Chci zkrácený úvazek. Co můžu dělat?

Lidé mají právo na úpravu pracovní doby za určitých podmínek. V praxi o tom ale buď neví, nebo se jim dostane negativní reakce ze strany zaměstnavatele. V § 241 zákoníku práce se nařizuje zaměstnavatelům, aby přihlíželi při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnanců/zaměstnankyň pečujících o děti. Pokud zaměstnanci pečující o dítě mladší 15 let (resp. také těhotné a zaměstnanci pečující sami dlouhodobě o závislou osobu) požádají o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen této žádosti vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. A takový důvod si zaměstnavatel, pokud chce, vždycky najde. V této věci by mohla pomoci novela zákona, jejíž návrh loni úspěšně prošel jednáním vlády. Uvidíme, kdy se dostane k příslušným komorám parlamentu, a zda projde. MPSV chce právo na zkrácený úvazek podpořit tím, že zaměstnavatel bude muset zamítnutí žádostí odůvodnit písemně. Resort předpokládá, že to většinu firem od nelegitimních výmluv odradí.

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

Proč nakupovat u nás

Kontaktní místo Office2000.cz

Zde nás najdete - mapa

OFFICE SYSTEM s.r.o.
Vápenice 17
796 01 Prostějov
Kontakt
Novinky a slevy na Váš e-mail:
Porovnat zboží 0