Jak šetřit vodou nejen v kanceláři

Jak šetřit vodou nejen v kanceláři
Pavlína Dočkalová - 16. 3. 2017 , sekce: Zelená kancelář

Voda – tekutina nezbytná pro život na Zemi. Přesto dnes přes miliardu lidí trpí jejím nedostatkem. OSN vyhlásila roku 1993 na 22. březen Světový den vody. Šetřit spotřebou a chránit kvalitu vody můžeme doma i v kanceláři. Ukážeme vám i méně tradiční cesty.

Začít musíme u sebe

Osobní zainteresovanost na ochraně přírodních zdrojů je předpoklad toho, že lze motivovat ostatní, třeba u sebe v práci. Co ale můžete udělat sami? Nedávno jsem se nad tím zamýšlela, když přišlo vyúčtování za vodu. Jako dvoučlenná domácnost jsme měli průměrnou denní spotřebu 140 litrů, přičemž na zalívání zahrady využíváme studnu a dešťovku. 140 litrů pitné vody za den je neskutečně moc, aspoň v mých očích. Okamžitě jsem zahájila mapování situace.

Samozřejmostí je zkontrolovat stav kohoutků a baterií. Nekapou někde? I obyčejný kapající kohoutek, jak tvrdí Ministerstvo životního prostředí, vyplýtvá za den 25 litrů vody. Zaměřte se také na nádržku u záchodu. Protékající zařízení je zlý sen snad každého provozního restaurace či baru. Ovšem i doma jde o nezanedbatelnou přítěž, je-li toaleta pokažená. Nově vyráběné nádržky dnes už běžně obsahují spořič vody, s kterým lze spláchnout s polovičním objemem. Ke starším modelům lze spořič dokoupit a přimontovat. Existují i různé šetřiče do sprch na bázi změny tlaku.

Umění hospodařit s vodou se promítne třeba i u takových banálností, jako je čištění zubů. Kdyby si lidé v Evropě nečistili zuby pod neustále tekoucí vodou, ušetřilo by se za rok vody pro 6 000 olympijských plaveckých bazénů (zdroj: mzp.cz).

Na ochranu přírody myslí i výrobci domácích spotřebičů. Pračka, v zatím nejúspornější třídě A+++, si je schopna při běžném pracím cyklu vystačit se 6 litry na 1 kilogram prádla. Zatímco pračky staré 10 a více let praly se spotřebou až 90 litrů, dnešní průměr je kolem 45. Můžeme vybírat i z několika programů a zvolit ten nejvhodnější. Chytré pračky si dovedou program upravit přesně podle váhy prádla a dobu praní, a tedy i spotřebu vody, snížit.

Jestli máte domek a studnu, můžete přejít na systém pitná/užitková. Pitná voda poslouží na vaření a pití. Pro praní, umývání, sprchování, splachování a zalívání vystačí užitková studniční. Vyplatí se sbírat dešťovou vodu, květiny ji ocení mnohokrát více než chlorovanou městskou. Některé domácnosti také přecházejí na vlastní ekologické vodní hospodářství, složené ze dvou větví. Jedna větev jde z toalet do septiku. Tento odpad lze po dostatečném zfermentování užít jako biomasu nebo hnojivo půdy. Za druhé, odpadní voda z koupelny a kuchyně, se odvádí zvlášť do kořenové (vegetační) čistírny odpadních vod, což v podstatě může suplovat i zahradní jezírko, osázené vhodnými mokřadními rostlinami. Aby nebyla tato voda chemicky kontaminována, je přitom potřeba používat jen ekologické kosmetické, čisticí, prací i další prostředky.

Obecně je vždy lepší volit 100 % ekologicky odbouratelné prostředky. Dnes se tím chlubí každá druhá značka, ale doporučuji si to před koupí ještě raději prověřit. Pátrejte na internetu s cílem najít certifikát od daných autorit. Finanční rozdíl od běžných (fosfátových) prostředků není až tak značný, rozdíl v ekologické zátěži přírody ale obrovský.

Jak zapojit kolegy

Všechno to, co bylo výše řečeno, můžete aplikovat i u sebe v kanceláři. Vybrat si úspornou myčku a šetrné čistící prostředky je skvělé, ale trochu pasivní, nemyslíte? V otázkách ochrany vody jde i o ochranu kvality přirozených zdrojů a zabránění jejich znečišťování. A vy můžete přímo přiložit ruku k dílu. Navrhněte v práci tak trochu netradiční teambuilding! 8. dubna se po celé republice konají úklidy přírody v rámci dobrovolnické akce Ukliďme Česko. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Zapojit se můžete jako dobrovolníci, na již registrovaných úklidech, nebo si můžete vybrat vlastní oblast a stát se organizátorem. Pročistěte les, břehy potoka nebo park ve svém okolí, a prožijte se svými kolegy chvíle, které vás zase o něco stmelí. Vždyť nám jde o stejnou věc. Bez vody není život!

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

96 % zákazníků doporučuje náš obchod

Rychle vybaveni, dobra komunikace

Ověřený zákazník, 25. 09. 2021

Výhody e-shopu:

  • Rychlost doručení
Ověřený zákazník, 20. 09. 2021

Výhody e-shopu:

  • Cenově výhodné zboží
Ověřený zákazník, 14. 09. 2021

Rychlost dodání

Ověřený zákazník, 13. 09. 2021

Proč nakupovat u nás

Kontaktní místo Office2000.cz

Zde nás najdete - mapa

OFFICE SYSTEM s.r.o.
Vápenice 17
796 01 Prostějov
Kontakt
Novinky a slevy na Váš e-mail:
Porovnat zboží 0