Pravidla správného sezení

Pravidla správného sezení
Milada Zemanová - 24. 11. 2017 , sekce: Inspirace pro kancelář

Správné sezení je často rozebírané téma, na které vyšla již řada studií, článků, návodů i reportáží. Mohlo by se tedy zdát, že toto není téma, které je třeba opakovat. Jenže na druhou stranu, kolik z nás se získanými radami řídí? Kolik z nás je schopných se přemoci a sedět pohodlně a správně dříve, než se objeví bolesti zad, kříže a krční páteře? Bohužel mnoho ne, a proto je potřeba si správné návyky opakovat, aby nám pak záda poděkovala.

Výběr a nastavení správné židle

Všechno začíná u vhodné židle. Tělo každého z nás je jedinečné a podle tvaru zad je potřeba sehnat správnou nastavitelnou a otočnou kancelářskou židli. Ta bude pohodlná a budete se v ní cítit přirozeně. Je to jedna z věcí na kterých se nevyplatí šetřit, neb pokud ušetříte peníze, doplatíte zdravím.

Jakmile jste sehnali ideální židli, je potřeba ji správně nastavit. Nejjednodušší návod je pravidlo pravých úhlů, ale pozor toto není fyziologicky nejsprávnější, avšak dá se nejsnadněji zapamatovat. Stačí mít chodidla položena na zemi, mezi lýtky a stehny mít pravý úhel a mezi stehny a zády také. Podle tohoto pravidla si tedy nastavíte výšku židle. Můžete si rovněž pořídit například ergonomickou opěrku zad Fellowes, která vám pomůže udržet správné držení těla.

Druhá varianta pro správné sezení uvádí, že je dobré mít chodidla na zemi rozkročené na šířku ramen a úhel mezi vaší páteří a stehny by se měl pohybovat od 110°–130° od aktivnějšího pracovního posedu po pasivní způsob sezení. Pro správnou pozici chodidel a snížení únavy doporučujeme nožní opěrky.

 

Správná volba stolu

Pokud nepracujete na počítači celý den, ale třeba píšete ručně protokoly, bylo by dobré, pokud je to možné, mít i správně vysoký stůl. Ideální výška je tedy zhruba do výšky připažených loktů, abychom měli ruce pohodlně položené na desce stolu. Šikmá pracovní plocha pak pomáhá, aby krční páteř nebyla v nepřirozené ohnuté poloze, ale naopak co nejrovněji.

Výška stolu je důležitá i pro pracující na počítači, kde platí stejné pravidlo o výšce desky stolu v úrovni připažených loktů. Pokud je to jen trochu možné, doporučujeme si stůl podložit na potřebnou výšku.

Nastavení monitoru

Pokud pracujete na počítači, věnujte pozornost i nastavení monitoru. Ideální je LCD display na rotační a výsuvné noze. Nastavíte ho tak, aby jeho střed byl nejlépe ve výšce našich očí, nejhůře, abyste viděli na spodní část obrazovky při sklopení očí o 60°. Jeho vzdálenost pak nejméně 30 cm, ale ideálně 60-100 cm, přičemž platí, že čím dále, tím lépe. Pokud pracujete s notebookem, je pro zlepšení držení těla doporučeno pořídit si alespoň stojan pod notebook.

A rada navíc, občas se podívejte i mimo monitor, ať procvičujete akomodační svaly v očích, což pomáhá udržovat zrak zdravý.

Neseďte celou dobu

Lékaři doporučují zhruba po 45 minutách sezení, si udělat alespoň krátkou přestávku na protažení. Naše tělo totiž není stavěno na sezení, ačkoliv se lidstvo jako druh touto životní cestou ubírá v čím dál větší míře.

Snažte se tedy alespoň jednou za hodinu krátce protáhnout pomocí cviků vhodných do kanceláře. Existují i aplikace které vám v tomto pomohou (Pocket Workouts, Free 100 Office workouts) a nastavte si třeba opakované budíky na telefonu.

Myslete tedy sami na sebe a potřeby svého těla a začněte správně sedět. Uvidíte, že toto vaše tělo skutečně ocení.

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

Proč nakupovat u nás

Kontaktní místo Office2000.cz

Zde nás najdete - mapa

OFFICE SYSTEM s.r.o.
Vápenice 17
796 01 Prostějov
Kontakt
Novinky a slevy na Váš e-mail:
Porovnat zboží 0