Čistý vzduch v kanceláři pro zdravé a produktivní pracovní prostředí

Čistý vzduch v kanceláři pro zdravé a produktivní pracovní prostředí
Jakub Dubec - 3. 7. 2018 , sekce: Blog

Neznám lepší pocit, než když můžu vyrazit do přírody, nebo otevřít okno během deště. Znáte někoho, kdo by neměl rád čistý vzduch?

Předpokládejme, že každý tvor s plícemi si raději užívá čistého vzduchu než-li vzduchu znečištěného. O to více je důležitější dýchat kvalitní vzduch při práci, ať už se jedná o činnost fyzickou nebo psychickou. Protože však tyto řádky čtete na Office2000.cz, budeme se v tomto článku zabývat kvalitou ovzduší v kancelářích, kde každý den provádíme náročné psychické úkony a musíme se soustředit po dlouhé hodiny. Ventilačka přitom nestačí. Každý z nás si pravděpodobně vzpomene na školní léta, kdy vyučující při zívající třídě nařídili otevřít okna i dveře dokořán tak, aby se vytvořil pořádný průvan. Průvan v plicích totiž dokáže udělat průvan i v krevním řečišti a potažmo mozkových buňkách, kterým se pak lépe pracuje.

Nezapomínejme větrat

Můžeme mít větráků spuštěných kolik chceme, ale čerstvý vzduch z vnějšího prostředí je nenahraditelný. Pokud tedy nebydlíme zrovna v Šanghaji, kam se před pár lety začal importovat čerstvý horský vzduch v plechovkách. Inspiroval se snad někdo českým vynálezcem Járou Cimrmanem? Nebylo by to podivné, vždyť i naši sousedé na Slovensku se rozhodli exportovat vzduch z Tater.

Teď však zpátky na zem. I krátké avšak intenzivní větrání pomůže unavenému mozku probrat se a šlápnout do pedálu. Ačkoliv kancelář není koupelna, což znamená, že není nutné větrat dlouze, se v kanceláři na druhou stranu zdržuje více lidí. Jeden člověk vydýchá asi tři litry vody za den, nehledě na spotřebu kyslíku a produkci CO2. Ve více lidech tak může být lidově řečeno “vydýcháno” poměrně rychle a v takovém prostředí, především během horkých letních dní, se nepracuje dobře. V takových chvílích sníme o pracovním prostředí v zahradě či alespoň dobře větrané místnosti.

Zajistěte správné proudění vzduchu na pracovišti

Cirkulaci vzduchu na pracovišti při troše štěstí zabezpečuje kvalitně navržená a udržovaná vzduchotechnika. Pokud se vám však nepoštěstilo a vzduchotechnika není nebo neslouží, jak by měla, pak na řadu přichází větráky a ventilátory všech druhů (pozor, klimatizaci lze za vzduchotechniku považovat jen částečně, bývá to často jen náhražka dobré cirkulace vzduchu). V dnešní době si můžete vybírat z mnoha typů od klasických rotorových s lopatkami a automatickým otáčením podél zvolených os až po ventilátory bezlopatkové. Nicméně i takový běžný stolní ventilátor dokáže během parného dne potěšit nejednoho pracovníka.

Čištění vzduchu v kanceláři

Dnešní kanceláře jsou plné plastových materiálů, změkčovačů, výparů a v době nemocí také patogenních částic – virů a bakterií. Větráme, abychom předešli negativnímu vlivu ovzduší na naše zdraví. Větrání samo o sobě však nemusí pomoci a někdy je nežádoucí či dokonce nemožné. V ten moment přichází na řadu čističe vzduchu, které fungují díky různým principům od uhlíkových a HEPA filtrů až po ionizaci. Většina moderních čističek vzduchu má několika stupňový čistící proces a dokáží tak vyčistit až 99,97 % znečišťujících látek z ovzduší včetně pylů a ostatních alergenů či plísní. Pokud někdo z pracovníků v kanceláři trpí alergií na pyl, pak vězte, že čistička vzduchu zvýší jeho produktivitu. Účinnost čističek vzduchu je různá – menší čištičky zvládnou obsloužit místnost o rozměru do 8m2, zatímco výkonnější čističky dokážou vyčistit i prostory do 28m2.

Investujte do zdraví a produktivity

Ať už je to dobře navržená vzduchotechnická instalace, otevřené okno, rozumně nastavená a udržovaná klimatizace nebo čistička vzduchu, každý z těchto prvků má pozitivní vliv na produktivitu i zdravé životní prostředí v kanceláři. Až si budete příště lámat hlavu nad problémem, možná bude stačit otevřít si na chvíli okno a nabrat čistý vzduch, který je v kanceláři tolik potřeba.

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

Proč nakupovat u nás

Kontaktní místo Office2000.cz

Zde nás najdete - mapa

OFFICE SYSTEM s.r.o.
Vápenice 17
796 01 Prostějov
Kontakt
Novinky a slevy na Váš e-mail:
Porovnat zboží 0