Co nesmí chybět ve zdravé a zelené kanceláři?

Co nesmí chybět ve zdravé a zelené kanceláři?
Jakub Dubec - 24. 7. 2018 , sekce: Blog

V pracovním prostředí trávíme značnou část našeho času, při běžném plném úvazku je to zhruba čtvrtina týdne. Stejně tak jako pečujeme o náš domov, měli bychom věnovat pozornost i prostorům, ve kterých pracujeme.  V obou případech je důležité vytvořit vhodné prostředí, ve kterém se cítíme dobře.

Jedná se o téma velmi významné zejména z pohledu zaměstnavatele, jelikož spokojenost a zdraví zaměstnanců je klíčové nejen pro jejich produktivitu. V nevýrobních firmách tvoří mzdové náklady podstatnou část celkových provozních nákladů, tudíž je vytvoření vhodného pracovního prostředí správným směrem pro investici.

Existují společnosti zaměřující se přímo na výstavbu budov, které jsou designované pro vytvoření lepšího a kvalitnějšího pracovního prostředí. Pokud ovšem nechceme stavět či rekonstruovat aktuální kanceláře, můžeme využít alespoň některé produkty, které nám pomohou kancelářské prostory proměnit. A co by ve zdravé neboli zelené kanceláři nemělo chybět?

 

  • Jedním ze základních faktorů je bezpochyby ovzduší v kanceláři. To lze  zlepšit například častým větráním. V určitých lokalitách se ovšem nemusí jednat o nejlepší variantu – v místnosti může docházet ke kolísání teplot,  zbytečně se dovnitř přenášejí venkovní nečistoty, a hluk z ulice narušuje pracovní činnost. Vhodnou alternativou pro zlepšení ovzduší jsou čističe vzduchu. Ty odstraní znečišťující látky ze vzduchu, včetně pylů, roztočů a dalších alergenů, čímž vytvoří prostor vhodný k pobytu i pro alergiky. Kromě toho zvyšují proudění vzduchu. Některé typy dokáží monitorovat kvalitu ovzduší v místnosti a automaticky udržovat vzduch čistý.

  • Kancelářské pozice sebou nesou nevýhodu v podobě dlouhodobé sedavé činnosti, jenž není vhodná pro celkovou kondici. Až 20 % pracovní neschopnosti  tvoří poruchy pohybového aparátu. Důraz na ergonomii pracovního místa je proto klíčový. Zlepšení docílíme nejen výběrem vhodné pracovní židle, ale také pořízením dalších doplňků, jako je opěrka zad či podnožka.

  • Dodržování základních hygienických návyků, jakožto součásti péče o zdraví, by mělo být povinností každého zaměstnance. Zejména ve větších prostorách a open-space kancelářích se velmi snadno šíří bakterie, čímž se zvyšuje riziko nákazy sezónními nemocemi přenášenými vzduchem, jako je rýma či chřipka. Dbejte na to, aby měli zaměstnanci v kanceláři vždy k dispozici hygienické potřeby, zejména mýdlo, antibakteriální gel či jednorázové kapesníčky.

  • Součástí principu zdravých kanceláří je také koncept aktivního prostředí, které podporuje komunikaci mezi zaměstnanci, sdílení nápadů a tvoření kreativních myšlenek.. K tomu můžeme přispět nejen vhodným vybavením konferenčních prostor, ale i vytvořením méně formálních zákoutí, ve kterých se budou zaměstnanci cítit uvolněně a komunikovat mezi sebou.

  • Mimo vybavení kanceláře je ovšem vhodné myslet také na design prostorů jako takových, zejména na jejich akustiku a světelné klima. Obojí má značný vliv na produktivitu zaměstnanců. Měli bychom zajistit dostatečné množství denního světla, kterým podpoříme přirozený denní cyklus zaměstnanců a celkově zvýšíme kvalitu jejich života. Stejně tak je důležité myslet na akustiku místností, která pomůže koncentraci a odvede pozornost od zvukového šumu kanceláře.

  • V neposlední řadě hraje roli i šetrnost kancelářských prostor k životnímu prostředí. Ekologické směřování a snaha o ochranu naší planety by v dnešní době měla být samozřejmostí. Kanceláře k tomu mohou přispět využíváním úsporných zařízení, dostatkem zeleně, ale i zdánlivě drobným detailem jako jsou odpadkové koše, které podpoří recyklaci odpadu vznikajícího v kanceláři.

Klást důraz na zdraví a příjemné prostředí se vždy vyplatí, vždy to pozitivně ovlivní náš celkový život.
A nezáleží na tom, zda se rozhodnete kompletně přeměnit kancelář a využijete všechny výše zmíněné rady, nebo se zaměříte jen na určité části. Máte své vlastní tipy jak zlepšit pracovní prostředí? Podělte se s námi v komentářích!

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

Proč nakupovat u nás

Kontaktní místo Office2000.cz

Zde nás najdete - mapa

OFFICE SYSTEM s.r.o.
Vápenice 17
796 01 Prostějov
Kontakt
Novinky a slevy na Váš e-mail:
Porovnat zboží 0